Este  oficial – copii  se simt mai în siguranţă  atunci  cînd mamele  se  află   în   spatele volanului! Incredibil, însă şase din   zece   copii,   cu   vîrsta cuprinsă între cinci şi  16  ani, au spus că sunt mai fericiţi şi mai relaxaţi atunci cînd mama conduce  automobilul.  Studiul  a   fost   efectuat    în   Marea Britanie   de   GEM   Motoring Assist, pe un eşantion format din 1.279 copii.
   Chiar daca mamele sunt mai predispuse către accidentele minore, sau 64 % din acestea  (potrivit copiilor)  întîmpină probleme atunci cînd parchează  automobilul, mamele au maşini mai frumoase şi conduc  mai bine ca taţii, cei care conduc prea repede, sunt mai agresivi în trafic,  acolo unde uşor işi pierd cumpătul.  Copiilor nu le place că taţii sunt nerăbdători cînd conduc, iar 83 % din aceştia depăşesc limita de viteză. 

    Peste o jumatate din taţi sunt acuzaţi de faptul că foarte des ridică vocea  la alţi conducători,  iar  din această  cauză, 35 %  din copii se simt nelinistiţi atunci  cînd taţii  işi  pierd  controlul.  Pe de alta parte,  70 %  din  copii  declară ca mamele lor cînta  în  timp  ce  conduc,  iar  52 %  spun  ca  mamele  încearcă  non-stop  să-i distreze.

Lucruri ce nu le plac copiilor cînd conduc taţii:
- Conduc prea rapid,
- Ridică vocea la alţi participanţi la trafic,
- Sunt prea agresivi,
- Fac mai multe accidente.

Lucruri ce le plac copiilor cînd conduc mamele:
- Încearcă întotdeauna să distreze copiii,
- Cîntă în timp ce conduc,
- Conduc cu viteză regulamentară,
- Ţin cont de ceilalţi conducători,
- Au maşini mai bune.